Pomnik usteckiej syrenki

 - tej z legendy o wdowie czekającej na powrót syna, a także tej z herbu Ustki, którego pierwszą wizualizację przedstawił jego twórca Wilhelm Granzow na tarczy Umierającego Wojownika z inicjatywy Lokalnej Organizacji Turystycznej stanął w dniu 15 sierpnia 2010 roku w porcie w Ustce.

  Budowę pomnika usteckiej syrenki poprzedzono konkursem na rzeźbę - projekt. Początkowo zgłoszono do konkursu siedem projektów, jednak komisja konkursowa nie wybrała żadnego z nich.
Przedłużono więc   czas składania projektów rzeźby - doszły jeszcze dwa. W końcu wybrano projekt miejscowego artysty Michała Rosa.
   W międzyczasie zbierano fundusze na budowę pomnika usteckiej syrenki.  W Ustce ustawiono  atrapy syrenki, z którymi można było wykonać pamiątkowe zdjęcie i wrzucić do skarbonki datek. Mieszkańcy do Informacji Turystycznej przynosili złom miedziany z przeznaczeniem na budowę pomnika usteckiej syrenki. W tym miejscu można było również  nabyć cegiełkę na budowę pomnika.

   Tak więc po zebraniu odpowiedniej ilości środków wykonano pomnik, a  gotowy odlew z brązu został odsłonięty w porcie Ustka w dniu 15 sierpnia 2010 roku. Po uroczystym odsłonięciu pomnika okazało się, że syrenka ma twarz niepodobną do tej z projektu. Na domiar złego po dwóch dniach od odsłonięcia pomnika ktoś szlifierką oszpecił - zniszczył twarz syrenki. Posąg został zasłonięty folią i zdemontowany. Wśród zbulwersowanych mieszkańców krążyła informacja, że artysta "dał" syrence twarz swojej żony, natomiast odlewnik zmienił ją na twarz swojej córki, by ją uwiecznić. Tak czy inaczej syrenka ustecka zniknęła z posągu na kilka miesięcy. Wróciła już ze zmienioną twarzą i cieszy swym widokiem mieszkańców oraz turystów, którzy robią sobie z nią pamiątkowe zdjęcie z Ustki.

nowa twarz syrenki usteckiej
A oto trochę informacji na temat herbu Ustki i syrenki.
Pierwszy herb Ustki pochodzący z roku 1922 możemy zobaczyć na tarczy Umierającego Wojownika - pomniku, który stoi w parku przy promenadzie. Herb Ustki władze miasta przyjęły w roku 1924 i był nim niemal ten sam herb jaki jest na tarczy wojownika. W roku 2006 herb Ustki został poprawiony przez heraldyka i trochę różni się od jego pierwowzoru z roku 1922. Jest za to zgodny z zasadami obowiązującymi w heraldyce.

 Zebraliśmy dla Państwa artykuły archiwalne pisane w czasie powstawania projektów, zbierania funduszy, odsłonięcie pomnika, zniszczenia pomnika, ponownym powrocie syrenki na cokół w usteckim porcie - słowem - o usteckiej syrence wszystko.